GOOGLE TRASLATE

ODRZAVANJE PASA


U prve 2 - 3 nedelje života  brigu oko stenadi uglavnom vodi kuja a nasa dužnost  je da kontrolišeom0 čistoću prostora  i da pratimo zdravstveno stanje i apetit kako kuje tako i štenadi. Cesto se dešava da kuja slabije ili manje štene izbacuje iz kotilice, ne da mu da sisa, čak hoće i da ga ubije. Ona na taj način sama vrši selekciju. Uz veliko strpljenje vlasnika i takva štenad  se mogu spasiti i izrasti u normalne, zdrave pse, mada se dešava da ostanu manja i slabija .
Od 20-og dana štenad treba početi prehranjivati po recepturi koja je prilagođena njihovom uzrastu. U isto vreme treba obaviti prvo čišćenje od parazita kako štenadi tako i kuje. Čišćenje se ponavlja 40-og dana.
Prvu vakcinaciju treba obaviti u toku 7-8 nedelje starosti pod uslovom da je štene potpuno zdravo i očišćeno od crevnih parazita.
Posle prve vakcine štene se može predati novim vlasnicima ,ako je prodato.
Druga vakcina se daje između 11-12 nedelja starosti i tek 7 dana po revakcini štene se izvodi napolje i može kontaktirati sa drugim psima.
Preporučuje se i davanje treće vakcine sa 5 meseci starosti.
Vlasnici koji su se savesno pridržavali svojih dužnosti i s Ijubavlju vodili brigu o psima, imaće zdrav i uspešan podmladak.
Kada odlučimo da nabavimo psa već bi trebalo da imamo predviđeno i obezbeđeno mesto gde ćemo ga držati. Naravno, mesto zavisi i od toga koja je rasa psa u pitanju. Psa možemo držati u stanu ili u dvorištu .
Ukoliko psa držimo u stanu, biramo takvo mesto koje mi ne koristimo često , kako bi pas imao svoj mir. To mogu biti, na primer, natkrivene ili zatvorene terase, predsoblje, kupatilo ili za male ili dobro obučene i vaspitane pse može i dnevna soba. U takvoj prostoriji treba obezbediti mesto za ishranu, odmor i boravak psa. Najčešće se koristl krpa sa prostirkom. Psa treba navikavati da to mesto što češće koristi i da ga zavoli.
Službene i lovačke pse bi trebalo držati u dvorištu. Za smeštaj biramo najmirniji deo dvorišta iza kuće. Izabrano mesto ne sme biti izloženo udarima vetra. Na tom mestu gradimo boks koji bi trebalo da je dovoljno prostran i za igru (npr. dužine 5 a širine 3 metra). Boks se sastoji iz 2 dela: jednog koji je natkriven i drugog koji nije. Deo koji nije natkriven treba ograditi žicom čija su okca prečnika 3x3 ili 4x4 cm. Ograda treba da je visoka 2 metra i smeštena na zidanorn delu visine 30 cm.
U natkrivenom delu postavljamo kućicu čija veličina odgovara veličini psa. Prosečne dimenzije su: dužina 90 cm, širina 60-80 cm. Kućica treba da se rasklapa radi lakšeg čišćenja i dezinfekcije. Ulaz u kućlcu treba da je dovoljno prostran, visine 50-60, a širine 40-50 cm. Prag treba da je visok 4-5 cm, kako bi se onemogućilo izbacivanje prostirke iz kućice. Na ulazni deo postavljamo zastorni pokrivač od sargije (ćebeta) zakovan na gornjem delu, koji se sam zatvara posle ulaska u kućicu tako da zadržava stalnu temperaturu. Nogare na kojima je kućica, visoke su oko 5 cm, i leti omogućavaju strujanje vazduha dok se zimi taj prostor zatvara.



Pod ispred kućice treba prekriti ciglom i fugovati bitumenom ili betonirati radi lakšeg čišćenja i odrzavanja.
Prostirka zavisi od godišnjeg doba. Zimi se stavlja ćebe, sarglja ili stari dušek. Leti u natkriven deo stavljamo najčešće jutanu vreću 1x1 metar, da bi psa zaštitili od dekubitalnih promena na nogama i karličnlm kostima koje se javljaju ako pas ležl na tvrdoj podlozi.
Treba izabrati deo koji je zaklonjen od sunca. O tome posebno vodimo računa ako imamo leglo štenadi, jer kod njih nije razvijen termoregulacioni centar sve do 2 meseca.



Dog Stories on WayCoolDogs

Нема коментара:

Постави коментар

Unapred Vam hvala na komentarima kakvi god da su.